Hız ve Mesafe Algılama Testi (HMY)
Bu testte adayın, uyaranların hareket hızını ve uyaranlar arası mesafeyi tahmin etme becerisi ölçülür. Sürücülük becerisini belirleyen en önemli unsurlardan birisini oluşturması açısından önemlidir. Hız mesafe tahmin testi sonuçları sürücünün temkinli veya riskli araç kullanma eğilimini hakkında da önemli bilgiler vermektedir.

Hız ve Mesafe Algılama Testi (HMY)

Bu testte adayın, uyaranların hareket hızını ve uyaranlar arası mesafeyi tahmin etme becerisi ölçülür. Sürücülük becerisini belirleyen en önemli unsurlardan birisini oluşturması açısından önemlidir. Hız mesafe tahmin testi sonuçları sürücünün temkinli veya riskli araç kullanma eğilimini hakkında da önemli bilgiler vermektedir.

Her yıl yeni yeni sürücüler trafiğe katılmakta ve bu da trafikteki sürücü sayısını her geçen gün artırmaktadır. Bu artış yüzünden karmaşık ve bunaltıcı bir hal alan şehir trafiğinde araç sürmek daha da zorlaşmaktadır. Sürücü yoğunluğundan kaynaklanan karmaşa ortamına sahip şehirde insanları ruhsal ve psikolojik yönden çok yıpratmaktadır. Bu yıpranmalar tahammülsüzlüğe, zamanla sinir sisteminde çökmelere neden olur.  

Bu tarz çökme ve yıpranmalar sürücülerin trafik hakimiyetini kaybetmelerine neden olarak çok fazla kazaya meydan verebilir. 

 

Sürücüler, trafikte hangi olaylarla karşılaşırlarsa karşılaşsınlar psikolojik destek alarak etkin bir şekilde trafiği yönlendirmeyi başarabilirler. Bu konuda psikologlar ilk önce sorun tespiti için sürücülere birbirinden farklı testler yapabilirler. Bu testler dikkat testimuhakeme testitepki hız testi ve hız mesafe algılama testi olmak üzere gruplara ayrılır. Bu testler içinde en önemlisi ise Hız mesafe algılama testidir. Hızını ayarlayamadığından kaza yapan ya da iki araç arası mesafe takibini orantılı bir şekilde yapamadığı için kaza yapan insanların sayısı göz önünde bulundurulduğunda bu testin önemi gayet iyi algılanmaktadır.  


Hız mesafe algılama testi, sürücülerin ya da sürücü adaylarının araba kullanırken herhangi bir objeye, araca ya da binaya olan uzaklığını mesafe bazında ayarlamalarına ve buna göre de araçlarının hızını azaltıp yükseltmelerine yardımcı olmaya yönelik yapılan testlere denir. Bu testin sonuçları sürücünün temkinli ve ya riskli araç kullanımı hakkında da önemli bilgiler verir.  Hız ve mesafe ayarlaması yapamayanlar için sorunun nerde olduğunu bulmada çok önemli bir testtir. 

 

Mesafelerde hız ayarlama konusunda sorun yaşıyorsanız ya da yaşadığınızı düşünüyorsanız hiç gecikmeden bu testi yaptırmalı ve kusurlarınızı bu konuda destek alabileceğiniz kişilere başvurarak kapatmaya çalışmalısınız. Zaten tıklım tıkış trafikle dolu yollarda dikkat toplamak ve kazasız bir şekilde yolculuk yapmak oldukça zor ve daha da zorlaşmaya devam etmekteyken bu zorluğun üstüne bir de kendimizden kaynaklı sorunları da eklersek kaza bizim için kaçınılmaz olabilir. Kaza sonucu oluşan can kayıpları da mevcutsa eğer vicdanımızı hayat boyu susturmamız imkansız bir hal alır. Hız mesafe algılama testini hiç gecikmeden yaptırmalı dönülmez yollara girmemeliyiz.


Hız mesafe algılama testinden sonra alacağımız eğitim bize sadece hız ve mesafe ayarlaması yapmayı öğretmeyecektir. Dikkat toplama, odaklanma, panik hali gibi birçok konuda da kendimizi düzeltmemizi sağlayarak sadece trafikte araç kullanma konusunda değil hem sosyal hem de iş hayatında başarılarımızın artırımını sağlayacaktır. Hız ve mesafe algılama sorunumuzu çözdüğümüzde trafikte ki o yoğun stres durumu biraz daha aza inecek panik hali yerini sakin ve dingin bir yaşantıya başlamamızı kolaylaştıracaktır.  Hayatımızda ufak tefek olan bu değişimlerin önemi zamanla çok daha iyi kavranacak ve sürekli bir hal alacaktır.

Bursa Çözüm Psikoteknik'e Hoş Geldiniz

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.