Oteller İçin Online İtibar Yönetimi 30MAR
Oteller İçin Online İtibar Yönetimi

Günümüzde gelişen teknolojik imkanlar nedeniyle pek çok sektör ve işlem online ortama taşınmış durumdadır. Bu kapsamda firmalar hem gerçek hem de sanal âlemde etkili bir şekilde varlık göstermek durumundadır. Bir firmayı etkileşimde bulunacağı dış çevreye en iyi yansıtan unsur sahip olduğu itibarı ve bıraktığı izlenimlerdir. Bu kapsamda kurumsal itibar ne kadar önemliyse online itibar yönetimi de aynı derecede öneme sahiptir. 

Online İtibar Yönetimi Nedir?

Online itibar yönetiminin ne olduğunun kavranabilmesi için öncelikli olarak kurumsal itibar yönetimi kavramının özümsenmesi gerekir. Genel hatlarıyla toplumun markayı duyduğunda zihninde canlanan olumlu ve olumsuz olmak üzere tüm değer yargıları kurumsal itibar kapsamındadır. Etkin bir kurumsal itibar yönetimi stratejisi sayesinde firmanın toplumda sahip olduğu yetersiz imaj veya olumsuz düşünceler yıkılarak olumluya evrilebilir. Böylece yeni müşteriler kazanılabilir, pazardaki var olan konum sağlamlaştırılarak sadık bir hedef kitle oluşturulabilir.

Yaşanılan teknoloji çağının bir gereği olarak her şey online ortama aktarılmış durumda. Bu sebeple de online itibar yönetimi de en az kurumsal itibar yönetimi kadar önemlidir. Artık insanlar bir firma veya bir hizmet ile ilgili bilgi almak için ilk önce internete başvurmakta. Şirket profiline ve şirketle ilgili her türlü bilgi, yorum, şikâyete internet sayesinde ulaşım oldukça hızlı ve kolay. Online itibar yönetimi nedir diye düşünüldüğünde firmayı net ve etkili bir şekilde yansıtan bir web sitesi ile sosyal medya kanallarında etkin bir şekilde varlık göstererek hedef kitlenin dikkatini çekmek yanıtı verilebilir.

Günümüzde her bir sektör özelinde daha titiz çalışmaların yapılması başarılı olabilmek için zorunluluk halini aldı. Diğer sektörlerden şirketlerin özellikle önem verdiği itibar yönetimine ne yazık ki turizm ve otelcilik sektöründe yeterli ilginin gösterilmediği görülüyor. Pek çok turizm şirketinin ve otelin yeteri kadar internette varlı göstermediği bilinen bir gerçek. Hizmet sektörü birebir insan etkileşimine dayanan bir iş koludur. Bu durumda hemen hemen herkesin kullandığı sosyal medya uygulamalarını otel itibar yönetimi amacına hizmet edecek şekilde kullanmak kritik bir öneme sahiptir. Bu sebeple turizmde dijital pazarlama stratejilerien verimli şekilde oluşturulmalı; sosyal medya mecralarında hesaplar açılmalı, çeşitli tanıtıcı video ve fotoğraflarla marka adı ve beraberinde hizmetler geniş kitlelere duyurulmalıdır.

Bir otelin çağın gerisinde kalmasını engellemek, hedef kitlesini her zaman canlı tutmasını sağlamak, müşterilerin talep ve şikâyetlerine anında yanıt verebilmek, yeni müşteriler edinebilmek için kendisini etkin bir şekilde tanıtabilmesi adına turizmde dijital pazarlama hususunda yetkinleşmek adeta bir zorunluluktur.

Online itibar yönetimi sayesinde otelin gelecekte de dijital dünyada varlık göstermesi garanti altına alınmış olur. İnternet birebir etkileşime dayanan bir platform olduğu için müşterilere anında geri bildirim yapılabilir, olumsuz izlenimler telafi edilebilir ve bilgi kirliliği ivedilikle önlenebilir.

Başarılı Bir Online İtibar Yönetimi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Online itibar yönetimi nedir diye düşünüldüğünde firmaların karşısına internet ortamına dair pek çok unsur çıkar. İnternet oldukça derin bir mecradır ve verimli bir şekilde kullanılması sayesinde yarar elde edilebilir. Otel itibar yönetimi işleminin titizlikle yürütülebilmesi için dikkat edilmesi gereken unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Otelinize Ait Web Sitesi Her Zaman Güncel Durumda Olmalı

Bir otele gitmeden önce müşterilerin yaptığı ilk şey internette bilgi toplamak olabilir. Bunun için de eğer aracı bir rezervasyon sitesi kullanılmadıysa öncelikli olarak otelin resmi web sitesi tercih edilir. Web sitesinde otelin sunduğu olanaklar, otele ait resimler ile konum bilgisi gibi hususlar her zaman güncel olmalıdır. Web sitesine her hafta yeni bir içerik girmek, yeni bir görsel ve bilgilendirici metin eklemek güncel kalmayı sağlar. Bu sayede otel yönetiminin ilgili ve ulaşılabilir olduğu izlenimi verilir.

  1. Online Mecralarda Yer Alan Oteliniz Hakkındaki Yorumları Yakından Takip Edin

İnternette otellerin puanlanıp değerlendirildiği, otelde konaklayanların, görüşlerini ve tatil tecrübelerini aktardığı pek çok web sitesi ile forum bulunmakta. Söz konusu platformlarda oteliniz ile ilgili yapılan anlık yorumları takip etmeyi ve geri bildirim unsuru olarak kendinize bir raporlama aracı olacak şekilde kullanmayı ihmal etmeyin. Ayrıca gayet uygun fiyatlara kullanılabilecek olan online itibar yönetimi portallarına da göz atabilirsiniz.

  1. Rakip Otelleri Online Olarak Takip Edin

Diğer otelleri sosyal medya mecralarında takip etmek onların ne yaptığını anlık olarak görebilmek için oldukça önemli. Ayrıca diğer otellere ait olan web sitelerinin düzenli olarak incelenmesi de ihmal edilmemeli. Bu sayede piyasa fiyatlarını da anlık takip etme imkanınız olur. Müşterilerin rakiplerle ilgili beğeni, şikâyet ve talepleri hakkında da bilgi edinilebilir tabii…

  1. Sosyal Medyada Aktif Olunmalı ve Takipçiler İzlenmeli

Sosyal medya hesaplarında her an otelinizle ilgili yapılan olumlu ve olumsuz olmak üzere çeşitli görüşler, yorumlar, beğeniler yer alır. Olumsuz geri bildirimlere, şikâyetlere en kısa sürede verilecek cevaplar sayesinde olumsuzluklar olumlu bir izlenime dönüştürülerek telafi edilebilir. Böylece müşteri kaybedilmemiş olur. Otel personelinin ilgili ve müşterisine değer veren bir şirket olduğu kanıtlanır.

  1. Sosyal Medya Hesaplarında Kurumsal İsminizi Kullanmalısınız

İşine önem veren ve ciddiyetle yaklaşıldığını göstermek isteyen oteller sosyal medyadaki hesaplarını mutlaka kurumsal isimle açmalılar. Kurumsal isimle açılan sosyal medya hesabı anbean takip edilmeli, oradan yöneltilen soru ve talepler geciktirilmeden cevaplanmalı. Böylece müşterilere otel yönetiminin ne kadar ilgili olduğu da gösterilmiş olur. Bu sayede müşteri, konaklama süresince otelinizde güvende hissedeceğini bilir ve rezervasyonunu oluşturmak için harekete geçer.

  1. Arama Motorlarında Otelin Haritası Güncel Tutulmalı

Otelde konaklamak isteyen müşterilerin öncelikli olarak dikkat ettiği bir husus da otelin konumudur. Bu yüzden web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında otelin konumunun daimi olarak güncel olması gerekiyor. Konumu belirsiz olan oteller ilk baştan müşterinin kafasında soru işareti oluşmasına yol açabilir. Bu yüzden mutlaka tüm sosyal medya platformlarınızda Yandex veya Google haritalarını güncel tutmalısınız.

  1. Sosyal Medya Hesaplarını Yönetecek Personellere Eğitim Verilmeli

Her bir otel personeline sosyal medyayı nasıl doğru ve etkin bir biçimde kullanacaklarına dair eğitim verilmeli. Sosyal medya kanallarında personelin yanıltıcı ve gereksiz, özensiz gönderiler yapması engellenmeli. Yeni müşterilerin dikkatini çekebilmek için otel aktivitelerini gösteren anlık paylaşım yapmanın önemi vurgulanmalı. Tabi bu durum sosyal medya yönetimi için dışarıdan ajans desteği almayı tercih etmeyen firma sahipleri için geçerli. Nitekim sosyal medya hesaplarınızın tamamının yönetimi için işi profesyonellere teslim etmek en doğrusu olacaktır.

  1. Turizm ve Otelcilik Sektörüne Aşina Olan Bir Sosyal Medya Yöneticisi Seçilmeli

Otelcilik ve konaklama sektöründen herhangi bir firma ile çalışmamış ya da sektör ile alakalı hiçbir tecrübe ve bilgisi olmayan dijital reklam ajanslarının da otellere online itibar yönetimi hizmeti verdiğini söylemek mümkün. Ancak bu şekilde bir çalışmanın otelinize hiçbir katma değer üretmeyeceği de yadsınamaz bir gerçek.

Uzun vadede daha kazançlı olmak, online itibar yönetimine ayırmış olduğunuz bütçenin boşa gitmeyeceğini bilmek için bu sektöre özel olarak dijital çözümler üreten bir ajansla iş birliği yapmakta fayda var.

İstanbul dijital ajansBolu dijital ajans ya da hangi şehirde iseniz, araştırma esnasında çok sayıda firmayla karşılaşmanız olası. Ancak otelcilik dilinden anlayan, turizm sektörünü tanıyan, müşterilerin ihtiyaçlarına net çözümler üretebilen bir dijital ajansla çalışmak, başarıya giden yolda kritik bir öneme sahip.

Türkiye’nin dört bir yanından konaklama sektöründe hizmet veren otel sahipleri ile iş birliği halinde olup, dijital dünyadaki varlıklarını sürdürmelerini sağlayan Ajans360’ın otellere özel sunduğu online itibar yönetimi hizmeti ile diğer tüm dijital pazarlama hizmetlerinden yararlanarak hedef kitlenizi genişletebilir, otelinize sağlam bir kurumsal itibar inşa edebilirsiniz.

 

Günümüzde gelişen teknolojik imkanlar nedeniyle pek çok sektör ve işlem online ortama taşınmış durumdadır. Bu kapsamda firmalar hem gerçek hem de sanal âlemde etkili bir şekilde varlık göstermek durumundadır. Bir firmayı etkileşimde bulunacağı dış çevreye en iyi yansıtan unsur sahip olduğu itibarı ve bıraktığı izlenimlerdir. Bu kapsamda kurumsal itibar ne kadar önemliyse online itibar yönetimi de aynı derecede öneme sahiptir.

Bursa Çözüm Psikoteknik'e Hoş Geldiniz

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.