Otel Yöneticileri Dijital Pazarlama Bütçelerini Nasıl Ayarlamalı? 30MAR
Otel Yöneticileri Dijital Pazarlama Bütçelerini Nasıl Ayarlamalı?

Otel yöneticileri dijital pazarlama bütçelerini nasıl ayarlamalı, İnternet ve dijital ortam birçok sektöre yeni pazarlama imkanları doğuruyor şüphesiz. Özellikle otelcilik sektöründe artık tüm işlemler sanal ortam üzerinden gerçekleştiriliyor. Böyle bir ortamda otel yöneticilerinin pazarlama stratejilerini emin ellere bırakmaları, bütçelerini de iyi ayarlamaları gerekiyor.

Otel Yöneticileri ve Dijital Pazarlama

Otel yöneticileri dijital pazarlama bütçesi oluştururken esas alınması gereken ilk nokta yükselen ve yaklaşmakta olan trendleri takip etmek. Oteliniz adına fırsatları yakalamak ve yeniyle entegrasyonu sağlamak açısından önem verilmesi gereken tek nokta budur.

Solomo Formülü

Solomo’nun açılımı sosyal, lokal ve mobil demek. Geçtiğimiz 10 sene içerisinde konvansiyonel medyanın çöküşüne tanıklık ederken sosyal, lokal ve mobil ortamların yükselişine tanıklık ettik. Günümüzde de bu yükseliş önüne geçilemeyen bir hızla devam ediyor. Geçtiğimiz yıl dünya çapında yapılan otel rezervasyonlarının %70’i internet üzerinden gerçekleşmiş. Bu da demek oluyor bütçenizin büyük bir kısmını online pazarlamaya ayırmanız gerekiyor. Bu formül otel yöneticileri ve dijital pazarlama büyük bir öneme sahiptir.

Sosyal Medya (So)

Facebook’la beraber Youtube, Instagram, Twitter gibi sosyal medya araçları hayatımıza girdi. Günümüzde her 3 kişiden biri yukarıdaki uygulamalardan en az bir tanesini kullanıyor. Online itibar yönetimi ve sosyal medya platformuyla pazarda kendinize bir yer edinmek, online pazarlamanın en kritik ayağını oluşturuyor. Sosyal medya üzerinde göstereceğiniz başarı organik aramalarla Google’da üst sıralara tırmanmanızı da sağlayacak. Google, iyi sosyal medya yönetimini otel sıralamasında uyguladığı doping sistemiyle ödüllendiriyor. Sosyal medyayı aktif kullanmayan otellerin tanınırlığı ise giderek düşüyor. Instagram, Twitter ve Facebook’ta düzenli paylaşımlar yaparak takipçinizi artırırken, stratejiniz dahilinde ilan da almalısınız. Oldukça uygun fiyatlara istediğiniz hedef kitleye hitap edebileceğiniz ilanlar verebilirsiniz.

Lokal Arama (Lo)

Lokal bazda internet aramaları son derece önemlidir. İnsanlar arama motorunda bir şeyler arıyorsa, bunun nedeni konu hakkında oldukça kısıtlı ve yüzeysel bilgiye sahip olmalıdır. Bu nedenle, örneğin Amsterdam’a gidiyorlar, Google’ın arama çubuğuna ‘Amsterdam otelleri’ yazarlar ya da Google Maps aracılığıyla yakınlarda bir otel bulmaya çalışırlar. İki tür arama da ‘lokal arama’ kategorisinde yer alıyor.

Organik aramalarla Google’da üst sıralara yerleşmeniz ne kadar önemliyse lokal aramalarda da başarı sağlamanız son derece önemli. Lokal aramalardaki görünme sıklığınızı arttırmak için uygulamaya koyabileceğiniz pek çok farklı strateji bulunuyor. Google optimizasyonu ile kullanıcıların konaklayacak yer bulmalarını sağlayan uygulamalara kaydolmanız, sizi üst sıralara taşıyacaktır. Google yorumları ve online itibar yönetimi konusunda Ajans360 ekibi sizler için çalıştığını biliyor musunuz. Otel yöneticileri dijital pazarlama bütçelerini nasıl ayarlaması konusun bizden yardım alabilirsiniz.

Mobil Site ve İnternet Sitesi (Mo)

Dijital pazarlamaya ayırdığınız bütçenin size getirmesini beklediğiniz tek bir amaç var, otelinizin resmi sitesinden rezervasyon almak. İnsanların işlerini kolaylaştırmak adına birçok otel, butik otel ve pansiyonu tek bir çatı altında toplayıp fiyat karşılaştırması yapmalarını kolaylaştıran internet siteleri çıksa da insanlar, seçimlerini yaptıktan sonra otelin kendine ait web sitesini %90 oranında ziyaret ederek daha çok bilgi ediniyorlar. Dolayısıyla rezervasyonlarını da daha çok otelin resmi sitesi üzerinden yapıyorlar.

İlk adım olarak rakiplerinizin internet sayfalarını inceleyin. Sonrasında da mobil sitelerine göz gezdirin. İkisini de inceledikten sonra kendi internet sitenizle mobil sitenizi açın. Objektif olarak baktığınızda sayfalarınız demode görünüyorsa, müşteri kaybediyorsunuz demektir. Bunun da en büyük nedeni internet sitesi tasarımınızdan kaynaklanıyor. Kullanımı zor, görseli az, yeterli bilgi girilmemiş internet siteleri bir de sürekli olarak güncellenmiyorsa, müşterinin hem ilgisini hem de güvenini kaybedersiniz. İnsanların otel hakkında ilk izlenimleri artık internet üzerinden olduğu için yepyeni bir tasarıma sahip sitenizle taze bir başlangıç yapabilirsiniz.

Optimizasyon

Müşteriler için en önemli unsur siteye yüklediğiniz fotoğraflardır. Elbette kullanım kolaylığı ve yeterli bilgi verilmesi gibi konulara da dikkat edilse de insanlar görselliğin hakimiyetine kapılırlar. Eğer sitenizi sil baştan kuracaksanız, bizden teklif almayı unutmayın. Arama motoru optimizasyon şirketleriyle ortak çalışarak Google, Yandex gibi arama motorları için en ideal siteyi yaratabilirsiniz. Demode bir siteye sahipseniz, Google’da asla yükselemezsiniz, bunu asla unutmayın.

Akıllı Telefonlar

Akıllı telefonların gün geçtikçe gelişmesiyle birlikte insanlar bilgisayarları bir kenara bırakıp tamamen mobil deneyime yöneldiler. Bu nedenle de mobil sitelerin kullanım oranı hızla artmaya başladı. Telefonlardan yapılan otel rezervasyonlarının bilgisayardan yapılan rezervasyonları geçtiğini görüyoruz. Mobil siteler bütçeyi zorlamaz, yapımları çok daha ucuzdur. Yatırımın sermaye anlamındaki dönüşü inanılmazdır. Üstelik gelişen ve değişen teknoloji sayesinde tek bir internet sitesini hem telefona hem tablete hem de bilgisayara uyumla hale getirebilirsiniz. Bu yöntem oteliniz için ucuz, tutarlı ve kullanışlı olacaktır.

Otel yöneticileri dijital pazarlama bütçelerini nasıl ayarlamalı, İnternet ve dijital ortam birçok sektöre yeni pazarlama imkanları doğuruyor şüphesiz. Özellikle otelcilik sektöründe artık tüm işlemler sanal ortam üzerinden gerçekleştiriliyor. Böyle bir ortamda otel yöneticilerinin pazarlama stratejilerini emin ellere bırakmaları, bütçelerini de iyi ayarlamaları gerekiyor.

Bursa Çözüm Psikoteknik'e Hoş Geldiniz

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.